CVS and Walgreens Deals for 11/17 through 11/23

First, I have to say next week’s CVS ads are looking like it will be a fun week! Walgreens will be too, but CVS from what I am seeing on other blogs will probably interest me more. But on to this week…

Here is the CVS Pocket Your Dollars listing. Coke 2 liters $.99, limit 5. Purified water 16.9 oz. bottles 24 pack $2.44, limit 3. Coke 12 oz. 12 packs 3 for $9, limit 6. (Kroger’s 4 for $11 is a better deal and you can mix and match your brands.) Gain 9 oz. or Just the Basics dish liquid 20 oz. $.99, limit 5. Kellogg’s Special K 11.2 to 19.5 oz. cereal, Special K bars 5 to 10 ct., Raisin Bran 13.7 oz., Froot Loops or Apple Jacks 8.7 oz. $1.99, limit 4. Use $1 off Special K Nourish bars printable (coupons.com). Use $1 off 2 Raisin bran printable (Snack PIcks). Use $.50 off 1 Special K Redberries printable (snack picks) or $.50 off 1 Apple Jacks printable (snackpicks). Kellogg’s family rewards also has the $1 off 2 Raisin bran and has $.50 off 1 Special K Chocolate Strawberry, $.50 off 1 Special K Redberries and $.50 off 1 Apple Jacks, but it also has a $2 off milk when you purchase 3 Kellogg’s cereals, which is probably the best deal this week. Buy 3 cereals for $1.99 and a gallon of milk for $3.59 and use the $2 off milk coupon, and pay $7.56 for 3 cereals and a milk and receive a $1 ECB. If I didn’t just do the General Mills cereal/milk deal at Kroger, I would probably have done this deal. Gallon of whole, skim, 1% or 2% milk $3.59 and receive $1 back in ECBs, limit 2. There is a Skippy/Hellmann’s/Ragu, etc. deal that if you combine coupons you could get some good prices. Ragu pasta sauce 15 to 24 oz. 3 for $5, and use the buy 2 red sauces and receive a free cheese creations sauce coupon from 11/17 RP. Deal is spend $10 and receive $3 back in ECBs. Buying 6 pasta sauces and using 2 of the referenced coupons means you are paying $6.67 after coupons and receiving $3 back in ECBs. Skippy peanut butter 15 to 16.3 oz. $2.50, buy 4 and use 2 $1 off 2 coupons from 11/17 SS, means you pay $8 for 4 peanut butters and receive $3 in ECBs. Dr. Pepper 2 liters $.99. This is main deals I see in this sale. A&W, 7Up, Canada Dry or Sunkist 2 liters $.99, limit 5. Use $.55 off 2 7UP, A&W, Canada Dry, Sun Drop, Or Sunkist Soda, Any 2-Liter Bottles (DND) from 11-17-13 SS. Suave Professionals, kids, stylers, 9 to 14.5 oz. hair products $2 and use free Suave Professionals Conditioner, Any (1) when you buy (1) Suave Shampoo, Any (Maximum of 2 Identical Coupons Allowed in Same Shopping Trip) from 11-17-13 RP – valid up to $5.00. (I may do this because I need just over $1 to earn my Health & Beauty Club $5 reward.) Maxwell House Master Blend or Original Roast Coffee 30.6 oz. $6.99 and receive $1 back in ECBs, limit 1. Use $1 off 1 Maxwell House International Or Maxwell House Ground Coffee, Any from 11-17-13 SS. Ocean Spray cranberry sauce 14 oz. can $.99, limit 2. This is all I see. If I go to CVS, it is because I see something I want at Walgreens, or I may skip it. But mainly CVS for me would be to get my Health & Beauty club reward in November, as it may double and having the ECVs, right before next weeks really good week would be very nice.

Here is the Walgreens Pocket Your Dollars list. Kellogg’s Cereal 8.7 to 13.7 oz. $1.99. Look above for Kellogg’s coupons or the Pocket Your Dollars listing. Purex Laundry detergent 24 to 33 loads or Ultra packs 18 pk. buy 1, get 2 free. Mentos 15 piece gum $.99, use $.75 off 1 Mentos Gum, Any Bottle (DND) from 09-29-13 SS, limit 3. Ajax dish liquid 14 oz. $.89. Hefty one zip bags Freezer 13 pk. or storage 17 or 22 pack buy one get one free. Use $1 off 2 Hefty Slider Bags, Any 12 Count Or Larger (Limit 4 Like Coupons In Same Day) from 11-10-13 RP or 09-15-13 SS or printable (redplum). Butterball Chicken Broth 14.5 oz. can or Hunt’s Tomato Sauce 8 oz. $.50 with in ad coupon, limit 4. Nice sugar 4 lbs. or All purpose flour 5 lbs. $1.89 with in ad coupon, limit 3. Nice seasonings $.79 with in ad coupon, limit 4. (No sizes listed.) Ragu pasta sauce 23.9 or 24 oz. $1.50 with in ad coupon, limit 4. Use the buy 2 Ragu red sauces and receive a free Cheesy creations sauce from 11/17 RP. (Coupon valid up to $2.50.) Stride or ID gum 14 piece $.79 with in ad coupon, limit 3 and use buy one get one free single pack of stride gum 14 piece non-insert tearpad coupon, expires 12/31/13. Found recently at Food Lion, I think. Christmas activity pads, puzzles or books $.33 with in ad coupon, limit 3. Mead envelopes 40 to 100 pk. $.99 with in ad coupon, limit 3. Sharpie permanent marker $.50 each with in ad coupon, limit 4. Tresemme Hair Care shampoo or conditioner 32 oz. or select stylers $3.99 and use $2.50 off 1 Tresemme Base Product, Any (Excludes Ketatin Smooth, Platinum Strength, Split Remedy, Naturals Items, Gift packs & Trial Items) from 11-17-13 RP. This is a large size shampoo/conditioner for $1.49. (My RP only has the $5 off 2 coupon, not the $2.50 off 1.) Neilmed Wound Wash 5.98 oz. $5 and receive $5 back in RRs. Sal de Uvas Picot Antacid 12 pack $2 and receive $2 back in RRs. Zantac acid reducer 150 24 ct. or 75 30 ct. $8.99 and use $2 off from Walgreens booklet available in store and use $4 off 1 from 11-17-13 SS or or 09-29-13 SS (expires 11/24) or printable (smartsource). Homeostasis Diabetic Direct Immune or Calcium Boost 20 pk. $5.99 and receive $5.99 back in RRs. Hershey’s or Cadbury Christmas candy 7.8 to 8.5 oz. 4 for $10 and use $2 off 4 coupon from Walgreens November coupon booklet. Use $1.10 off 2 Hershey’s Kisses, Reese’s, Hershey’s Miniatures, York, Rolo Or Kit Kit Chocolates, Any 7.8 Oz. Or Larger Bags Printable from Coupons.com or use $1 off 2 Hershey’s Kisses, Reese’s Miniatures, Hershey’s Miniatures, Hershey’s Nuggets, York Miniatures, Kit Kat Miniatures, Or Rolos, Any 7.8 Oz. Or Larger Bags from 11-17-13 SS. Mars candy 1.14 to 2.17 oz. $.59 with in ad coupon, limit 3. Pocket Your Dollars lists some Mars singles candy coupons, which I missed, so go take a look. Oh, I had forgotten about the McCormick Pure Vanilla Extract 1 oz. $1.50 with in ad coupon, limit 4. use $1.75 off 2 McCormick Extracts, Any from 11-17-13 RP. That means you can buy 2 oz. for $1.25. Darn it I was about to say skip this week, then I was reminded of the vanilla extract deal. This is a lot cheaper than I normally pay for vanilla extract and my husband likes to add a little to his soda sometimes, especially now that we are in TN as they don’t carry the Diet Coke Lime in 2 liters here. Diet Coke 2 liter choices here are with or without caffeine and that is it.

Hmm, I am going to get coupons together and stuff like I am going to go tomorrow afternoon, but not sure if I will or not. But that vanilla extract really is a great price and we do use it.

Advertisements

About skirnirh

I am a wife and mother of one who lives in San Jose, California. I enjoy couponing, walking/biking outside, financial matters, exercise, cooking and health news.
This entry was posted in CVS Coupon Matchups, Walgreens Coupon Matchups. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s