Kroger Deals for 9/1 through 9/7

Mix & Match
Buy 5 and Save $5

Nature Valley or Fiber One Bars 5 to 12 ct. $2.49 or $1.49 when purchased with 5 participating products
use $.50 off 1 Nature Valley Soft Baked Oatmeal Squares printable (coupons.com)
$.50 off 1 Protein Fiber One Chewy Bars printable (coupons.com)
$.50 off 1 Fiber One Chewy Chewy Bars or 90 calorie products including bars, brownies cakes Printable (coupons.com)
$.50 off 2 Nature valley granola bars or Granola Thins.. printable (coupons.com)
Use $.50 off 1 Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares, any 6 ct or larger from 08-18-13 SS
Use $.50 off 1 Nature Valley Granola Thins, Any Box from 08-11-13 SS
Use $1 off 3 Nature Valley Granola Bars, any 5 ct or larger or Nature Valley Granola Thins or Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares, any from 08-04-13 SS
Use $.75 off 1 Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares, any 6 ct or larger from 07-28-13 SS
Pillsbury.com printables
$1.10 off 2 Nature Valley Granola Bars, Granola Thins …
$1.10 off 2 Nature Valley Oatmeal Squares
$1.10 off 2 Fiber One Protein Chewy Bars
$1.10 off 2 Fiber One Chewy Bars, Fiber one 90 calorie products…

The same printables are available at Live Better America, Boxtops for Education, and Betty Crocker website.
Everyday Saver Printables
$.50 off 1 Nature Valley Soft Baked Oatmeal Squares
$.50 off 1 Fiber One Protein Chewy Bars
$.50 off 1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 calorie products…

Use $.50 off 1 Fiber One Protein Chewy Bars, Any Box from 08-11-13 SS
Use $.50 off 1 Fiber One Chewy Bars Or 90 Calorie Products, Any Box from 08-04-13 SS
Use $.50 off 1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products (Brownies, Bars Or Cakes) Or Protein Chewy Bars, Any Box from 07-14-13 SS
Final Price: as cheap as $.49 after double $.50 off 1 and when purchased with 5 participating products

Cheez-It Crackers 10.5 to 13.7 oz. $2.88 or as cheap as $1.88 when purchased with 5 participating products
Use $1 off School Supplies When You Buy 2 Sunshine Cheez-It Baked Snack Crackers, 9.75 Oz+, Any Flavor, Mix Or Match non-insert Keebler/Kelloggs Big School Bus Display Booklet (expires 9/30/13)
Supposedly there was a printable sent in email from Kellogg’s.com which you may have printed earlier.)
Final Price: $1.38 after coupon plus price of school supplies, when purchased with participating products

General Mills Cereal or Quaker Cereal 9 to 14 oz. $2.49 (or as cheap as $1.49 when purchased with participating products)
use $.75 off 1 Fiber One Cereal Printable (coupons.com)
Use $1 off 3 General Mills Cereals printable (coupons.com)
use $.50 off 1 HOney Nut Cheerios or Honey Cheerios Medley Crunchy (coupons.com)
Use $1 off 2 General Mills cereals (coupons.com)
Use $1 off 3 General Mills Big G Cereals, any from 08-25-13 SS or 8/4 SS
PIllsbury.com
$1 off 1 Cinnamon Toast Crunch
$1 off 1 Honey Nut Cheerios or Honey Nut Cheerios Medley Crunch

These same coupons are available to print on Live Better America, Boxtops for Education, or the Betty Crocker website.
Every Day Saver
$.75 off 1 Fiber One Cereal
$1 off 2 General Mills
$.50 off 1 HOney Nut cheerios and Honey Nut Cheerios Medley Crunch
$1 off 3 General Mills

Use $.50 off 1 Cheerios Original in the Yellow Box, Any from September 2013 Redbook magazine
use $.50 off 1 General Mills Chex Cereal, Any Box from 07-28-13 SS
Final Price: as cheap as $.49 after $1 off 1 or $.50 off 1 doubled and when purchased with 5 participating products

Philadelphia Cream Cheese 8 oz. Bar $1.99 (or as cheap as $.99 when purchasing 5 participating products)

Nabisco Snack Crackers 5.5 to 10 oz. $2.49 (or as cheap as $1.49 when purchasing 5 participating products)
Use $.75 off 2 Nabisco Cookie or Cracker Products, Any 6.5 Oz. Or Larger (DND/T5) from 08-11-13 SS
Final Price: as cheap as $2.23 for 2 or about $1.12 each when purchased with 5 participating products

Pepsi or 7Up 6 pk. bottles $2.99 (or $1.99 when purchased with 5 participating products)
use $1 off 1 Diet Pepsi Multi-Pack Plastic Bottles Or 8-Pack Mini Cans, Any from 07-28-13 SS
Final Price: as cheap as $.99 after coupon and when purchased with 5 participating products

Frito Lay Party Size Snacks 13 to 20.5 oz. $3.99 (or $2.99 when purchased with 5 participating products) (For the large size this wouldn’t be a bad price, but I suspect I will pass.)

Betty Crocker Fruit Snacks or General Mills Treats 6 to 10 ct. $2.49 (or $1.49 when purchasing with 5 participating products)
Use $50 off 2 Betty Crocker Fruit By The Foot, Fruit Gushers Or Fruit Roll-Ups Fruit Flavored Snacks, Any Boxes from 08-04-13 SS or printable (coupons.com) or printable (everydaysaver.com)
Final price: $.99 after double $.50 off 2 and when purchased with 5 participating products

Skippy Peanut Butter 15 to 16.3 oz. $2.99 (or $1.99 when purchased with 5 participating products)
Use $.55 off 1 printable (brick)
Final Price: as cheap as $1.44 after coupon and when purchased with 5 participating products (Database lists this as $.55 off any 1.)

Kraft Mayo or Miracle Whip 22 to 30 oz. $3.49 (or $2.49 when purchased with 5 participating products)
Use $1 off 1 Kraft Miracle Whip Dressing, any 22 oz or larger from 08-25-13 SS
Final Price: as cheap as $1.49 after coupon and when purchased with 5 participating products

DiGiorno Pizza or Pizza Plus 19.7 to 36.8 oz. $5.99 (or $4.99 when purchased with 5 participating products)
Use $2 off 2 DiGiorno Large Pizzas, Any from 08-25-13 RP
Final Price: as cheap as $3.99 after coupon and when purchased with 5 participating products

Kraft Salad Dressing 16 oz. $2.49 (or $1.49 when purchased with 5 participating products)
use $.55 off 1 Kraft Salad Dressing, Any 16 Oz. Or Larger (Excludes Good Seasons) from September 2013 All You magazine
I believe I also have a Kroger Catalina coupon for $1 off 2 Kraft dressing.
Final price: as cheap as $.94 after All You coupon and when purchased with 5 participating products

Edy’s Ice Cream 48 oz. $3.49 (or $2.49 when purchased with 5 participating products.)
use $1 off 2 Printable (Walmart website)
Final Price: as cheap as $1.99 with coupon and when purchased with 5 participating products

MorningStar Farms Entree 5.25 to 14.5 oz. $3.99 (or $2.99 when purchased with 5 participating products)
use $1 off 2 printable (coupons.com)
Final Price: as cheap as $2.49 after coupon and when purchased with 5 participating products

Totino’s Pizza or Pizzeria Rolls 40 ct. $2.69 (or $1.69 when purchased with 5 participating products)
Use $.75 off 3 printable (coupons.com) or printable (everyday saver)
Final Price: as cheap as $1.44 after coupon and when purchased with 5 participating products

Kettle Brand Potato Chips 8 to 8.5 oz. $2.49 (or $1.49 when purchased with 5 participating products)

Charmin Bathroom Tissue 12 to 16 double rolls $6.99 (or $5.99 when purchased with 5 participating products)
Use $1 off 1 Charmin 16 Double roll or 8 mega roll pack from 9/1 Proctor & Gamble insert
Use $.25 off 1 any Charmin from 9/1 Proctor & Gamble insert
Final price: as cheap as $4.99 after $1 off 1 coupon and when purchased with 5 participating products

Regular Week Deals
Produce

Avocados or Mangos $1
Baby Peeled Carrots 16 oz. $1 (Yeah, more baby carrots for me!!! Seems these are only this price about once every two months. Last time was the week before we left for our cruise around June 25 or so.)
Raspberries 6 oz. $2
White or Black Seedless Grapes $1.99/lb.

Meat
Kroger Drumsticks or Thighs $.99/lb.

Butterball Turkey Bacon or Sausage 12 to 14 oz. $2
Use $.55 off 1 Butterball Regular Or Fully Cooked Turkey Bacon Or Butterball Every Day Recipe Starters Turkey Dinner Sausage, Any (Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day; DND) from September 2013 All You magazine or July 2013 All You Magazine
use $.55 off 1 Butterball Turkey Bacon or Breakfast Sausage, any (Limit of 4 like coupons per household per day) (DND) from 06-30-13 SS
use $.55 off 1 Butterball Everyday Recipe Starters Turkey Dinner Sausage or Turkey Franks, any (Limit of 4 like coupons per household per day) (DND) from 06-30-13 SS
Final Price: $1.45

Gwaltney Hot Dogs 12 to 16 oz. or Bolony 12 oz. $1

Dairy
Kroger Cheese 6 to 8 oz. or Singles 16 ct. $1.88

Frozen
Stouffer’s Entree 6 to 20 oz. or Lean Cuisine 6 to 15.3 oz. $2
Use $1 off 2 Stouffer’s Entrees for One, any 6-20 oz from 09-08-13 RP
use $.55 off 2 Stouffer’s Entrees For One, Any 6-20 Oz. from August 2013 All You, August magazine
Use $1 off 1 Lean Cuisine Honestly Good Variety printable (manufacturer website)
Final Price: as cheap as $1.50 after $1 off 2 coupon from this coming Sunday’s paper (I doubt the Lean Cuisine Honestly Good variety is included in the sale.)

Michelina’s Entree 4 to 9.5 oz. $.88
Use $1 off 5 Michelina products or $1 off 5 Lean Gourmet items printable (manufacturer website)
Final Price: $.68 each

PIllsbury Frozen Breakfast 2 to 6 ct. or Eggo Waffles 6 to 10 ct. $1.88
use $1 off 3 Pillsbury Toaster Strudel Or Toaster Scrambles Pastries Or Pillsbury Pancakes, Any from 08-04-13 SS or 06-23-13 SS
use $1 off 3 eggo waffles printable (coupons.com)
use $1 off 2 eggos from 08-04-13 RP (I don’t think this was in our local inserts.) or Kellogg’s back to school booklet (expires 9/30/13)
There was also a $.60 off 1 Nutrigrain Eggos printable coupon awhile ago from Kellogg’s email program. These were not included in the sale last week and were price much higher.
Final Price: as cheap as $1.38 for eggos after $1 off 2, Pillsbury breakfast items as cheap as $1.55 after $1 off 3 coupon

Beverages
Powerade or Powerade Zero 32 oz. $.59
Kroger Orange Juice Gallon $2.50
Vitaminwater 20 oz. or Smartwater Sportcap 700 ml. Buy 6 and get 3 more free, for a total of $.67 each when buying 9

Other Foods
Maruchan Ramen Noodles 3 oz. $.20
Kroger Bread 20 oz. or Buns 8 to 12 ct. $1

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gelatin 4 pk. $1
Use $.45 off 3 Hunt’s snack packs from 8/4 SS
Final Price: 3 for $2.10 or $.70 each after double coupon

Non Food Items
Hefty Slider Storage Bags 13 to 22 ct. $1.50
Use $1 off 2 Hefty Slider Bags, any 12 ct or larger (Limit 4 Like Coupons In Same Day) from 07-28-13 RP (I think these were not in our local inserts.)
Final Price: as cheap as $1

V05 Shampoo or conditioner 15 oz. $.77

No listed free item for download on Friday. Wonder if there is one this week or not.

Ongoing Kroger Deals
(I know there isn’t much here, but if I see them I will add them to the list, with attempted notations to when they end.)
Trident Chewing Gum Buy one get one free
use $1 off 3 Trident, Dentyne, Stride Or ID Gum, Any Single Packs (DND/T5) from 08-11-13 SS
Final Price: These were running about $1.30 each, so about $.65 after buy one get one free, then $.33 off each with coupon for about $.32 each, if you buy 6 and use 2 coupons.

Advertisements

About skirnirh

I am a wife and mother of one who lives in San Jose, California. I enjoy couponing, walking/biking outside, financial matters, exercise, cooking and health news.
This entry was posted in Kroger Coupon Matchups. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s